Teisinė konsultacija: Įrodyti pavyks?


Turiu butą, kurį 1993 m. įsigijau už savo santaupas. Buto pirkimo sutartis buvo sudaryta mano vardu, registracija taip pat atlikta tik mano vardu. Šiame bute registruota tik aš viena. 1994 m. mirė mano vyras. Prieš tai su juo daug metų negyvenau, jis tame bute registruotas nebuvo, nes gyveno ir buvo registruotas pas savo motiną. Ši santuoka mums abiem buvo antroji, abu turėjome po vaiką. Mūsų santuoka nutraukta nebuvo. Po vyro mirties aš jokių veiksmų nedariau, nes buvau įsitikinusi, kad butas priklauso tik man. Dabar butą noriu perrašyti dukrai, tačiau nežinau, į kokią situaciją patekau, kaip man toliau elgtis?

Jūsų situacija yra ganėtinai sudėtinga, tačiau išeitis visada yra. Pagal įstatymus esminį vaidmenį vaidina pats santuokos sudarymo faktas. Vyro mirties dieną ir jums įsigyjant butą galiojo LR santuo­kos ir šeimos kodeksas, kurio 21 straipsnyje numatyta, kad turtas, sutuoktinių įgytas santuokos metu, yra bendroji jungtinė jų nuo­savybė. Sutuoktiniai turi lygias teises šį turtą valdyti, juo naudotis ir disponuoti. Taip pat numatyta, kad turtas, įgytas santuokos me­tu, laikomas priklausančiu abiem sutuoktiniams, nors jis įformintas vieno iš jų vardu. Todėl reikėtų manyti, kad jūsų butas yra laikomas bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe – nors ir buvo registruo­tas tik jūsų vardu, tačiau buvo įgytas santuokos metu.

Atsižvelgdama į tai, po vyro mirties jūs turėjote priimti palikimą, kad taptumėte vienintele turto savininke. Šiandieninė situacija yra tokia: pusė buto priklauso jūsų mirusiam vyrui. Ji nepasikeis, kol nesutvarkysite palikimo priėmimo klausimų. Kadangi palikimo nu­statyta tvarka ir per įstatyme nu­matytą terminą nepriėmėte, ma­no manymu, turėtumėte kreiptis į teismą dėl palikimo priėmimo fakto nustatymo. Atsižvelgiant į jūsų aprašytą situaciją, manau, jog įrodymų apie tai, kad paliki­mą priėmėte vienu iš įstatyme numatytų palikimo priėmimo bū­dų, t. y. paveldėtą turtą pradėjote faktiškai valdyti, yra pakankamai.