Uzufruktas


Uzufruktas atsirado vėlesniuoju Romos Respublikos laikotarpiu. Jis atsirado dėl noro patenkinti testatoriaus valią, nes dažniausiai uzufruktas susijęs su dovanojimu ar paveldėjimu. Iki 2000 m. Civilinio kodekso priėmimo Lietuvos Respublikos civilinė teisė uzufrukto instituto nenumatė. Civilinio kodekso normos, reglamentuojančios uzufruktą, įsigalios nuo 2003 m. liepos 1 d., išskyrus atvejus, kai uzufruktas nustatomas įstatymu. Uzufruktas – asmens gyvenimo trukmei ar apibrėžtam terminui, kuris negali būti ilgesnis už asmens gyvenimo trukmę, nustatyta teisė (uzufruktoriaus teisė) naudoti svetimą daiktą ir gauti iš jo vaisius, produkciją ir pajamas. Uzufruktas gali būti nustatomas vieno asmens ar kelių asmenų (bendrai ar nustatant jų kiekvieno dalį) naudai. Uzufrukto objektu gali būti kiekvienas kilnojamasis ar nekilnojamasis daiktas, kuris gali būti nuosavybės teisės objektu. Pasikeitus uzufrukto objekto savininkui, uzufruktas išlieka.

Uzufrukto turinys nustatomas kiekvienu konkrečiu atveju nustatant uzufruktą. Nustatantis uzufruktą subjektas gali nustatyti tik tokias uzufrukto suteikiamas teises, kurios neprieštarauja daikto naudojimui pagal paskirtį. Uzufruktorius turi teisę naudoti daiktą taip, kaip nustatyta, o jeigu nenustatyta – kaip tai darytų pagal daikto paskirtį rūpestingas šeimininkas. Uzufruktorius neturi teisės perduoti uzufrukto kitam asmeniui, bet gali perduoti kitam asmeniui įgyvendinti uzufrukto teisę. Tokiu atveju abu subjektai už savo prievoles atsako solidariai.

Uzufruktorius turi tokias pareigas:

1) išlaikyti ir remontuoti uzufrukto objektą, kiek tai būtina jo normaliai būklei užtikrinti;

2) mokėti mokesčius bei kitas su uzufruktu susijusias įmokas, jeigu sutartis ar įstatymai nenustato kitaip;

3) tuojau pat pranešti daikto savininkui apie objekto pažeidimus ir sugadinimus, būtinumą atlikti neeilinius jo gerinimo ir remonto darbus ar apsaugoti jį nuo nenumatytų pavojų, trečiųjų asmenų pareiškimą dėl teisių į uzufrukto objektą;

4) apdrausti uzufrukto objektą, jeigu tai numatyta sutartyje, testamente ar įstatyme;

5) kasmet uzufrukto objekto savininkui pateikti ataskaitą, jeigu uzufrukto sąlygose nenustatyta kitaip.

Įgyvendinant uzufruktą į žemę, uzufruktorius neturi teisės kirsti žemėje, kuri yra uzufrukto objektas, augančių medžių, išskyrus išvartas ir sausuolius. Sunaikintus medžius uzufruktorius privalo atsodinti, jeigu uzufrukto sąlygose nenumatyta kitaip. Uzufruktorius negali išgauti iš žemės naudingųjų iškasenų, išskyrus atvejus, kai žemės paskirtis yra naudingųjų iškasenų gavyba.

Jeigu uzufruktorius nevykdo iš uzufrukto kylančių pareigų, uzufrukto savininko prašymu teismas gali skirti uzufrukto objekto administratorių. Uzufrukto nustatymo pagrindai yra šie:

1) Įstatymas;

2) teismo sprendimas. Šiuo pagrindu nustatyti uzufruktą galima tik tada, kai tai numato įstatymas;

3) sandoris. Šiuo pagrindu teisę nustatyti uzufruktą turi tik daikto savininkas.

Iš uzufrukto kylančios teisės į daiktą, kuriam nustatoma privaloma teisinė registracija, ir pareigos atsiranda nuo to momento, kai uzufruktas įregistruojamas, išskyrus atvejus, kai uzufruktą nustato įstatymas. Uzufruktas į kilnojamąjį daiktą, kurio privaloma teisinė registracija nėra nustatyta, atsiranda nuo daikto perdavimo momento, jeigu kitaip nenustato įstatymas, sandoris ar teismo sprendimas. Uzufrukto pasibaigimo pagrindai yra šie:

1) uzufrukto atsisakymas. Atsisakyti uzufrukto galima tik uzufrukto objekto savininko naudai. Galima atsisakyti ir tik kai kurių uzufrukto teisių. Uzufrukto atsisakymas turi būti išreikštas raštu;

2) uzufruktoriaus mirtis, uzufruktoriaus juridinio asmens likvidavimas ar praėjus trisdešimčiai metu nuo uzufrukto nustatymo juridiniam asmeniui;

3) termino pasibaigimas ar naikinančioje sąlygoje numatytam juridinio fakto atsiradimas;

4) uzufruktoriaus tapimas uzufrukto objekto savininku;

5) uzufrukto objekto žuvimas;

6) uzufrukto objekto būklės pablogėjimas. Šiuo pagrindu uzufruktas baigiasi, kai uzufrukto objekto būklė pablogėja tiek, kad jis nebegali būti naudojamas pagal nustatyto uzufrukto paskirtį. Uzufruktas atnaujinamas, kai jo būklė pagerėja ir jis gali atlikti uzufrukto objekto funkcijas. Šiuo atveju senaties termino suėjimas neturi reikšmės;

7) senaties termino suėjimas. Šiuo pagrindu uzufruktas nutraukiamas, jei uzufruktorius savanoriškai nesinaudojo uzufrukto suteiktomis teisėmis nei pats nei per kitus asmenis dešimt metų -kai uzufrukto objektas yra nekilnojamasis daiktas, ir trejus metus -kai uzufrukto objektas yra kilnojamasis daiktas. Jeigu uzufruktorius savanoriškai nei pats, nei per kitus asmenis nesinaudojo nekilnojamojo daikto dalimi penkiolika metų – uzufruktas baigiasi tai nekilnojamojo daikto daliai. Uzufruktas dėl senaties negali baigtis, jeigu uzufruktorius per tą laiką naudojosi nors dalimi uzufrukto suteikiamų teisių.

8 ) uzufrukto panaikinimas teismo sprendimu.

Pateiktas uzufrukto pasibaigimo pagrindų sąrašas yra baigtinis ir jis negali baigtis jokiais kitais pagrindais. Uzufruktas gali būti pakeistas renta, jeigu dėl svarbių priežasčių uzufruktorius negali vykdyti savo pareigų uzufruktoriaus ir uzufrukto objekto savininko susitarimu ar teismo sprendimu.

Pasibaigus uzufruktui, uzufruktorius privalo grąžinti savininkui uzufrukto objektą tos būklės, kurios jį gavo, atsižvelgiant į normalų susidėvėjimą, jeigu nustatant uzufruktą nebuvo aptarta kitaip.